Phil the thrill!

Nincsenek szavak


- Oleg BigBerta Zsolt gondolatai -


Amikor Tiger mindazok után amin végigment, megnyerte a 2019-es Masterst, azt írtam ugyanezen a portálon: "Nekem nem volt példakép, nem tudtam vele azonosulni. Tökéletes adottságokkal (pl. már 6 évesen sportpszichológusa volt), tökéletes izomzattal (csak rá kell nézni), tökéletes swinggel (van is ilyen videó, guglizz rá), tökéletes játékkal, tökéletes feleséggel, tökéletes élettel. Túl tökéletes volt." 

Tiger Woods-szal szemben Philip Alfred Mickelson, nekünk csak "Lefty" (Phil jobbkezes, de apjától gyerekkorában "tükörfordításban" tanulta a golfütéseket, ezért balkezes ütőkkel játszik)  mindig is a példaképem volt. Imádom a humorát, a fogadási szenvedélyét, azt, hogy neki a golf 30 évi profi karrier után is játék, de ennek ellenére mégsem vesztette el a motivációját (emlékeztek Michael Jordan, hogy nyilatkozott 3 bajnoki gyűrű után?)  és képes minden egyes nap új kihívást találni a versenysportban. 

Imádom, ahogy játsza a golfot. Nem tökéletes a testalkata (sok évig volt rajta egy kis súlyfelesleg, amit most 50 évesen leadott), nem tökéletes a swingje, bár tud hosszúakat drájvolni, de pontosakat már kevésbé, viszont a rövid játéka: na az brilliáns. A flop ütések mestere, aki fa fölött, büfé teraszról, kocsiútról, betonról, kemény földről, sűrű rafból, holdfelszínről, bárhonnan, akár hátrafelé is felüti a greenre alig néhány tíz centire a zászlóhoz.


Sose felejtem el brilliáns játékát a 2010-es Mastersen. A negyedik napon, vezető pozícióban a festői Augusta 13. szakaszán (a PAR 5-ös szakasz egy balos dogleg, ami a hook-ra tévesztő balkezes játékosnak épp kedvezőtlen),"természetesen" behúkolja jobbra a fák közé. A drive nem volt rövid,  két fa közötti alig egy méteres szűk résen épp rálátni a greenre, a zászló 188 yard, a green előtt egy patak csörgedezik, nyilván egy biztonsági ütéssel fairwayt kell ütni, onnan a rövid játék nagymestere zászló mellé rakja, easy birdie.  Persze "Phil nem lenne Phil", ha nem az agresszív, kockázatosabb megoldást választja: elővesz egy 6-os vasat, 200%-os magabiztossággal, iszonyú lazán megüti,  a labda átsüvít a két fa között, fantasztikus ívet ír le a levegőben, könnyedén átrepül a patak felett és lézerpontosan a zászló mellett landol. A közönség tombol, (én nemkülönben) Phil ugyan kihagyja a 1,5 méteres eagle puttot, de a birdie is simán elég a harmadik Masters győzelméhez. 


Mickelson alig egy hónappal az 51. születésnapja előtt, két győzelemmel a PGA szenyor leágazásának számító Championship Touron olyan srácokat utasított maga mögött, akik még meg sem születtek, amikor ő már versenyzett.  50 fölött minden verseny kétszer olyan nehéz, mint húsz évesen, nem vagy már olyan fitt, nem tudsz már úgy koncentrálni és nem vagy már olyan éhes sem a győzelemre. Gondolnád. 

Phil 36 és 48 szakaszokat játszott naponta  annak érdekében, hogy fenmaradjon  a koncentrációja versenyen is  a 18. szakaszig. Leadott több kilót (ez sem magától értetődő, 30 fölött a szervezet már másképp reagál a diétákra), a saját nevével fémjelzett kávéval böjtölt és szokásához híven egy teljesen egyedi ütőszettel érkezett a dél-karolinai Kiawah Island Golf Resortba. Mivel minden idők leghosszabb major pályája állt előtte, a Callaway csapata egy spéci drivert készített neki. Epic Speed Triple Diamond névre hallgató, 6 fokról 5,5 fokra módosított, hosszított (46,9 hüvelykes) Fujikura shafttal ellátott driverrel ütötte a kezdő ütéseket azért, hogy felvegye a versenyt a legendásan hosszú ütő fiatalokkal (pl McIlroy, DeChambeau, Watson). Ami nálunk halandóknak a "hármas fa", az nála egy 11,5 fokos TaylorMade “Original One” Mini Driver. Emelett 16,5 fokos  Callaway Mavrik Subzero 4-es fát is bevetett a fairway-eken. A rövid játékra pedig 52 fokról 50 fokra módosított ill. 55 és 60 fokos Callaway PM Grind '19 "Raw"wedge-kkel készült. 

"Nagyon valószínű, hogy ez az utolsó verseny, amit valaha nyertem" - mondta a történelmi jelentőségű verseny után. "De a lényeg az, hogy nincs ok, amiért én vagy bárki más ne tudná megtenni idősebb korában. Csak egy kicsit több munkát igényel.”

Biztos sokan nem értenek egyet velem, de meggyőződésem, hogy a golf azon kevés sportok egyike, ahol nem a tehetség számít. Legalábbis nem elsöprő erővel. Persze segít, ha van mozgáskoordinációd, labdaérzéked, szem-kéz koordinációd (nekem speciel nincs, de legalább örülök minden ütésnek, amikor eltalálom a labdát). Segít. De a (negyedik) nap végén egy dolog számít: Mennyire erős vagy fejben? 4,5 fél óra, 18 szakasz, 18 elütő, 18 green, 65-72 ütés, abból 25-30 putt… Fent tudod tartani a koncentrációt, vissza tudod hozni szakaszról szakaszra, ütésről ütésre a fókuszod? Hiszem azt, hogy bajnoknak nem születünk, bajnokká válunk. Bajnoknak, győztesnek lenni pedig fejben dől el. 

Jack Nicklaus 46 évesen nyerte meg az 1986-os Masterst 6 évvel az utolsó major győzelme után. Tom Watson 59 éves volt, amikor kis híján megnyerte a 2009-es Open Championshipet. Fred Couples 52 évesen 2 kör után az élen állt 2012-ben a Mastersen. 

Phil Mickelson csak két PGA Tour győzelmet tudott felmutatni az elmúlt 7 évben és a PGA Championshipre úgy érkezett a hétvégén, hogy az ezt megelőző 14 versenyen még a legjobb húszba sem került be. 

50 év, 45 PGA Tour győzelem, 6 major, 25 egymást követő évig top 50-ben a Világranglistán, 700 hétig a legjobb tízben, egyike azon tucat golfozónak akik több, mint három majort tudtak nyerni.

Az egyetlen, aki 50 évesen majort nyert.

Nincsenek szavak...


Fotó: Pinterest

2021.05.24.

Hozzászólások