Mit szabad és mit nem

GYÍK a Klubcsapat Bajnokság kapcsán


Jakobi András Versenyigazgató a 2020-as Klubcsapat Bajnokságon 


- Huszti György gyorsriportja -


A pénteki gyakorlónapon telepedtünk le Jakobi András versenyigazgató úrral egy munkapizza mellé az Old Lake hűsítő platánjai alatt, hogy gyorsan átbeszéljük mire érdemes figyelnie a játékosoknak az előttünk álló hétvégén.

Volt egy pótnevezési határidő (csütörtök éjfél) a Versenykiírásban, ennek lejárta mit jelent pontosan? Mi történik, ha valamelyik csapat létszáma esetleg 6 fő alá csökken a hétvégén?

Igen valóban, a pótnevezést (amennyiben szükség volt rá) csütörtök estig (23:59) lehetett intézni (egyébként négy csapat élt is ezzel a lehetőséggel). A pótnevezés arra való, hogy az esetlegesen lebetegedett vagy lesérült játékost még a verseny kezdete előtt cserélni lehessen, a leadott 6 játékosból 1-et lehetett csütörtök estig cserélni. Fontos: a pótnevezési határidő lejárta után a csapatok névsora nem változtatható! De, a csapaton belüli összeállítás a második versenynapra a Versenykiírás szerint természetesen változtatható. Az összeállítás megváltoztatásához az igénylőlapot a versenyigazgatótól (Tőlem) lehet kérni, valamint a kijelölt csapatkapitánynak nálam kell személyesen leadni!

Mivel a csapatok a leadott 6 főből szabadon összeállíthatóak, így, ha valaki a két versenykör között megsérül vagy lebetegszik, még akkor sem esik ki a csapat, ugyanis a feltételek még 4 játékos esetén is teljesíthetőek, hiszen 2 fő játszik egyéni játékformát, valamint a FourBall vagy a Scramble játékforma 1 fővel is érvényes lehet (ebben az esetben végig 1 játékos eredménye fog számítani, aki természetesen csak 1 labdával játszik (a scramble esetén a saját 70%-ra csökkentett hendikepjével)).

Mit szabad a csapattársaknak és mit nem a verseny alatt?

Csapatjátékok esetén általában:

Akár FourBall, akár Scramble játékforma esetén a feleknek ugyanazon dolgok megengedettek, illetve tiltottak, mint egyéni játékban a játékos caddie-je esetén. Azaz például megbeszélhetik a taktikát egymással, kérhetnek és adhatnak egymásnak tanácsot, de például a beállás megkezdését követően már nem állhatnak a játék vonal mögött, azaz nem állíthatják egymást ily módon irányba. Bővebben a 10.2b szabályban olvashattok róla. Bizonyára már sokan használjátok is a „Rules of Golf” applikációt, ahol minden szabály elérhető digitálisan, magyar nyelven is.

Egymásnak csak akkor adhatnak kölcsön ütőt játék közben, ha kettejük összesített ütőszáma nem haladja meg a 14 darabot. Ez kissé életszerűtlen ugyan (hiszen szinte biztosan több ütőjük van nekik összesen, min 14 db), ugyanakkor olyan szempontból lényeges hangsúlyozni ezt, hogy pl. egyik fél sem fejezheti be az utolsó 10 cm-es puttot a másik fél putterével, ha kettejük összesített ütőszáma meghaladja a 14-et.

Fontos hangsúlyozni továbbá, hogy a fentebbi válaszok (tanácsok, taktika, stb.) csupán a FourBall és a Scramble játékosokra vonatkoznak, az esetleg egy flightban küzdő EGYÉNI StrokePlay-t játszó csapattagokra NEM, tehát az egyéni játékosokra ugyanolyan megkötések vonatkoznak, mint bármely más hendikepmódosító verseny esetében.

Azok a játékosok (és csak azok), akik már befejezték az adott napi saját versenykörüket, minden további nélkül kimehetnek caddiezni a pályára bármely saját csapattagjuk számára, sőt még másik csapat tagjainak is caddiezhetnek, de azért ezt előtte beszéljék még a saját csapatukkal (nevet).

Mire érdemes esetleg még figyelni a FourBall és a Scramble játékformák esetén?

Kifejezetten a FourBall játék esetén:

A kezdés sorrendje megbeszélés kérdése, tehát kezdhet olyan játékos is, akinek az elütőterülete közelebb van a zászlóhoz (pl. a hölgy játékos a férfi csapattársa előtt).

A FourBall játékforma esetén beazonosíthatónak kell lennie, hogy egy adott szakaszon melyik játékos ütötte az adott eredményt, ellenkező esetben a páros, és vele együtt a csapat is kizárásra kerül a versenyből. (Lásd erről kicsit bővebben KORÁBBI CIKKÜNK (a szerk.))

Kifejezetten a Scramble játék esetén:

A kezdés sorrendje itt is megbeszélés kérdése, tehát kezdhet olyan játékos is, akinek az elütőterülete közelebb van a zászlóhoz (pl. a hölgy játékos a férfi csapattársa előtt).

A Scramble esetén minden esetben mindkét játékos elüt, majd eldöntik, hogy számukra melyik labda az előnyösebb és onnan is mindketten elütnek, és így tovább. Na igen, de egész pontosan hol is van az „onnan” és ki következik, merül fel a kérdés. A játék sorrendje bárhol szabadon választható. Azaz a labdát meg kell jelölni (tisztítani szabad) és a jelöléstől számított egy scorekártyányi területen belül (nem közelebb a lyukhoz) lehet HELYEZNI, azzal a megkötéssel, hogy nem szabad területet váltani. A golf szabályai 5 speciális területet különböztet meg: Elütő terület (mindig a sajátot jelenti), Green, Büntető Terület, Bunker és Általános terület. Minden az általános terület része, ami nem tartozik az első négy felsorolt elem közé. Tehát például nem lehet a ForeGreenről Greenre kerülni csak azért, mert egy scorekártyán belül van, de Rough-ból lehet Fairwayre kerülni (és fordítva is), mert ezek az általános terület részei (a Scorekártya leghosszabb része az átló (a szerk. ? )).

A Scramble játékforma nem összekeverendő a Texas- (bár Magyarországon ezt általában (helytelenül) így szokás nevezni a golf-köznyelvben) vagy pl. a Florida Scramble formákkal, azaz itt a versenyen nincs semmilyen megkötés arra nézve, hogy a felek közül ki hány alkalommal kezd, vagy hogy a Par3 szakaszokon mindegyik fél kezdett-e, vagy sem. Tehát ad abszurdum akkor is érvényes az eredmény, ha van olyan fél a párosban, akinek egyetlen egy ütését sem használták a verseny alatt.

Azt hiszem mind a 120 nevező nevében bátran mondhatom, hogy nagyon szépen köszönjük  a gyors interjút és a fogalmak, szabályok tisztázását!

Nagyon szívesen, bármikor, hiszen a Versenyigazgatói munkám egyik legfontosabb része, hogy a lehető leggördülékenyebben és hibák nélkül menjen le a verseny, ahol - lehetőség szerint - mindenki a lehető legjobban érzi magát.
Várjuk szeretettel a játékosokat, érdeklődőket!


Fotó: MGSZ

2021.10.01.

Hozzászólások