Meredek ütők

Dőlésszögek mámorában


- Véh Balázs VBlogja -


Előre elnézést kérek, ismét olyan területre tévedek, melyben a szakértelmem enyhén szólva hézagos és valljuk meg, nem is egy magamfajta amatőr dolga volna erről értekezni. Viszont olyan sokan érdeklődnek időről időre ütőválasztás témában, hogy talán nem érdektelen a következő pár sor.

Tudom-tudom, a legtöbb golfozót az új készlet beszerzése során általában ugyanaz motiválja: legyen a lehető leghosszabb. Mindannyian átéltük már ezerszer, amikor a klubházban rákérdezünk a cimborára, hogy „Na, hogy ment?”, a válasz a következő: „Ütöttem egy 200 méterest az 5-ös vasammal!”.

Hát szívből gratulálok, sajnos azonban az eredménykártyán nincs ilyen rubrika. Na de félre a cinizmust és persze az irigységet, rátérnék a lényegre. Az ütések hossza és számossága között természetesen van összefüggés és az közelít a fordított arányossághoz, feltéve, hogy a távolság megfelelő pontossággal is jár.

Tudják ezt a gyártók is, el is követnek mindent, hogy a golfozók jól érezzék magukat a bőrükben! Nem röstelkedtem kiguglizni, hogy a legnépszerűbb márkák ütői vajon mennyire különböznek egymástól specifikációjukban. Kísérletemben 8 gyártó 15 különböző termékét vizsgáltam, jelen esetben a 7-es vasak vonatkozásában.

A kiindulási pont az volna, hogy ha ütőfejben gondolkodunk, akkor a távolságot befolyásoló egyik legfontosabb tényező a loft, azaz az ütőfelület szöge a függőlegeshez képest.

Első észrevételem, hogy a historikus adatok szerint ez a folyamat nem ma kezdődött. A 70-es években ez az ütő még 40 fok körül volt, ami ma valószínűleg egy 9-es vas besorolást kapna. Az ezredfordulóra a hetes vasunk már csak 35 fok körüli dőlésszöggel került le a gyártósorokról, és ezek után talán már nem is meglepetés, a vizsgálatom tárgyainak átlaga a mai produktumok esetében nem éri el a 29 és fél fokot. Csak zárójelben, Jack Nicklaus legszebb éveiben ezt 4-es vasnak hívták…

A másik érdekesség a szóródás. A két szélsőség között egészen pontosan 6 foknyi eltérés van, és nem kizárt, hogy akár ezeknél durvább különbségek is lehetnek, ha kicsit jobban belemélyedünk. Ez a 6 fok konkrétan másfél ütő. Nevén nevezem, például az igencsak népszerűek közül a Callaway Epic modellje 26 fokával ugyanúgy 7-es vas, mint például a Mizuno JPX921-ese a maga 31 fokával.

Nem tudom, van-e tanulság, én azt a következtetést azért le merem vonni, hogy amikor a kolléga elsuhintja a lasztit a végtelenbe és bemondja a hihetetlent, akkor könnyen lehet, hogy a különbség nem pusztán a képességekre vezethető vissza, hanem a technológiára is.

Azt most nem is említem, hogy a távolság leküzdésében legalább ekkora jelentősége van a nyélnek, de erről majd egy másik alkalommal.

Forrás: A gyártók (Callaway, Cleveland, Cobra, Mizuno, Ping, Srixon, TaylorMade, Titleist) weboldalai
Fotó: Molnár Csaba

2021.02.25.

Hozzászólások