Legközelebbi Teljes Könnyítési Pont

Rossz az, aki...


- Bodor Tanár úr jegyzete -


Mindig az LKTKP-től kell kimérni a könnyítési területet, ha // ideiglenes víz, // állat vájta üreg, // javítási terület, // mozdíthatatlan akadály // miatt veszünk igénybe könnyítést, illetve // idegen greenről kell levinnünk // vagy kék játéktól elzárt (no play) zónából kell kivinnünk a labdát. Mindezeket büntetés nélkül.

De hogyan határozzuk meg ezt a pontot?
Arra ne számítsunk, hogy a pályán meg lesz jelölve - magunknak kell megkeresni. 

(1) Általános alapelvek:
- A könnyítési pontnak ott kell lennie, ahol a könnyítésre feljogosító zavaró hatás már nem áll fenn.
- Egyben a lehető legközelebb a labda eredeti helyzetéhez.
- Azonban bármely irányban csak a labdánál hátrébb lehet, legfeljebb vele egyvonalban. Előrefelé soha, mert a labdát nem vihetjük közelebb a lyukhoz.
- Nem csak a labdának kell a rendellenes területen kívül lennie, hanem a beállásnak is. Még a sarkunk sem érhet hozzá, akkor sem, ha az bennünket már nem zavarna.

A könnyítés célja a zavar elhárítása, nem pedig az, hogy az ütéshez kedvezőbb helyzetbe kerüljünk. A pályán több pont is lehet, ahol a zavaró hatás már nem érvényesül. Közülük nem választhatunk szabadon, mindig a labdához legközelebbit kell választanunk. Akkor is, ha az a labda eredeti helyzeténél kedvezőtlenebb, például bokorban, úton, durva terepen, tócsában van. De ha ott új zavaró hatás érvényesül, akkor amiatt újabb könnyítést vehetünk igénybe.

(2) A könnyítési pont meghatározása:
- A kiválasztott helyre beállunk a szándékolt ütéshez, azzal az ütővel, amellyel a labdát rendes helyzetben megjátszanánk. Fontos, hogy // a beállás ne legyen rendellenes, // a játékra kiválasztott ütőhöz igazodjon, // és a játékirány észszerű, indokolható legyen.
- A beállás során az ütő fejét leérintjük a talajra, mintha becéloznánk a labdát. Azt a pontot megjelöljük egy alkalmas tárggyal. Ott lesz a LKTKP.
- Ellenőrizzük, hogy ez a pont megfelel-e a szabályoknak; // nincs közelebb a lyukhoz, mint a labda, // nincs egy másik alkalmas pont nála közelebb a labdához, // továbbá a beállás nem érintkezik a rendellenes területtel.

Az ellenőrzés nem hagyható el, mert több alkalmas pont is lehet a rendellenes terület körül, de ezek közül csak egyetlen egy szabályos, a labdához legközelebbi.

(3) A könnyítési terület kimérése:
- A könnyítési terület alakja egy körszelet, mérete 1 ütőhossz a könnyítési ponttól mérve minden irányban, de nem közelebb a lyukhoz, mint az LKTKP.
- Az ütőhossz a golftáskánkban lévő leghosszabb ütőnk hossza, kivéve a puttert. Az ütővédő sapka nincs benne az ütőhosszban, méréskor le kell venni. 
- A könnyítési terület széleinek és mélységének megjelöléshez bármilyen felszerelési tárgy (pl. tee, golfütő) használható. 
- Nem büntetendő, ha az ejtett labda a talajra érés után eltalálja a jelet, és az a labdát megállítja vagy eltéríti.

Jó, ha tudjuk:
Az ejtett labdát nem kötelező azzal az ütővel megütni, amellyel a könnyítési pontot kimértük. Jogunk van más ütőt választani akár a labda fekvésétől függően, akár attól függetlenül a játékstratégiánk módosítása miatt.

Ha a könnyítési pontot, területet hibásan határoztuk meg, korrigálhatjuk, amíg a labdát meg nem ütöttük. Ha nem korrigáltunk, akkor idegen helyről játszottunk.

 

2023.12.07.

Hozzászólások