Európa-bajnokság Bükfürdőn

Kedden indul útjára a pöttyös


- Az MFGSZ Közleménye -

 

Tizenhét ország mintegy négyszáz(!) játékosának részvételével rendezik a Bükön található Greenfield Hotel Golf & Spa újonnan kialakított footgolf pályáján a sportág harmadik csapat Európa-bajnokságát, az Euro FootGolfot, ahol most először a hölgyek és a szeniorok is megmérethetik magukat.

Bő fél évvel a győztes pályázatot követően kedden pályára lépnek az első játékosok a büki golfpályán a footgolfosok kontinenstornájára kialakított 36 szakaszos pályán, hogy kiderüljön, ki nyeri a harmadik csapat Eb-t és ki lesz a sportág első női és 45 év feletti Európa-bajnoka.

Magyarország első, 18 szakaszos golfpályája 1991-ben, harminc éve nyitotta meg kapuit a golfozók előtt, a kerek jubileumon pedig egy alig több mint tíz éve létező sportágnak az egyik valaha volt legnagyobb versenyének, az Euro FootGolfnak ad otthont. Blue és Green Course néven kétszer 18 szakasz kialakítására volt lehetősége a Magyar Footgolf Szövetségnek, mely a hazai és nemzetközi pályákat is tervező Gelencsér Gábor vezérletével a hétvégén fejezte be a lyukak telepítését. Vadiúj pálya várja tehát a hazánkba érkező közel 400 játékost a csapat-, női és szenior Európa-bajnokságon.

A 2017-es első, franciaországi Eb-t és a két évvel ezelőtti, angliai csapat Eb-t egyaránt a britek nyerték, mindkétszer a franciákat felülmúlva a döntőben. Közben a franciák 2018-ban világbajnokságot nyertek, pont az angolokat verve a fináléban, így a két gigász minden bizonnyal most is ott lesz majd a végjátékban. Biztató statisztika a rendező országok számára - azaz hazánknak is -, hogy a házigazdák mindkét Eb-n döntőbe jutottak. Ezt a sort nem lesz könnyű folytatni, mert már a csoportban ott van ellenfélnek a 2019-es Eb-harmadik Szlovákia, az egyre jobb játékosokat kinevelő Portugália és a kvartett sötét lova, az eddig acélos eredménysorral még nem büszkélkedő Luxemburg. Czirbus Tamás szövetségi kapitány legénysége szeretne előrébb lépni, négy éve és legutóbb is hatodikként zártunk az Eb-n.

A csapat átesett egy kisebb vérfrissítésen a legutóbbi világverseny, azaz még a koronavírus járvány előtt rendezett, angliai Eb óta. A rutinos játékosok mellett olyan újoncok verekedték be magukat a keretbe, mint Balán Gábor, Bodócs András, Szabó László vagy az utánpótláskorú, Spanyolországban futballozó Tajtyi Ákos. Ők először terelhetik a lyukba a labdát címeres mezben, míg a keretben ott van a sportág első világbajnoka, Lengyel Béla, a friss magyar bajnok, Simonyi Gábor, az idén nemzetközi versenyeken is remeklő Bacskai Bence, Mayer Zoltán (magyar ranglista vezetőként!) és Borbély István, az UTE egyik legösszeszokottabb párosa, Flink János és Zsuppán Péter, a magyar ranglista tíz legjobbja között vitézkedő Bogár Krisztián és Németh Gábor, a korábbi kapitány, Papp Péter és a volt válogatott futballista, a szakkommentátorként is tevékenykedő Juhár Tamás.

A csapatverseny match play formátumban zajlik. Egy mérkőzés hat párharcból, úgynevezett game-ből áll. Ez három egyéni és három páros (egylabdás) game-ből tevődik össze. Minden megnyert game 1 pontot ér, a döntetlennel zárult game-ekért nem jár pont, azaz egy meccsen egy csapat legfeljebb hat pontot szerezhet. A tizenhat csapatot a legutóbbi Eb alapján készített kiemelés után négy darab négyfős csoportba sorsolták. Innen az első kettő jut majd tovább a körmérkőzéseket követően a legjobb nyolc közé, míg a harmadik és negyedik helyezettek szintén a klasszikus, kieséses rendszerben játszanak a 9-16. helyekért. A csoportmérkőzéseket csütörtökön és pénteken, a negyed- és elődöntőket szombaton, a finálét vasárnap délután rendezik a helyosztókat követően.

Most először rendeznek Eb-t a hölgyek és a szeniorok (45 év felettiek) számára. Ők a csapatverseny match play formátumával szemben a klasszikus stroke play játékban mérettetnek meg, azaz négy nap összesített rúgásszáma adja a kontinensbajnok személyét.

A hölgyeknél a már 2021-es magyar bajnokként az Eb-n pályára lépő Dreilinger Andrea kvalifikált elsőként, míg a szövetségi kapitány a rendelkezésre álló második helyet Ujvári Izabellának, a 2018-as vb-negyediknek adta. Miután lehetővé tették az újabb kvótákat, az európai ranglistáról kvótát szerző Bacskai Annával három fősre bővült a női küldöttségünk.

A 45 év felettieknél első körben Balázsi Csaba és Renczés Gábor mondhatta magát biztos Eb-résztvevőnek. A hölgyekhez hasonlóan itt is újabb helyekhez lehetett jutni, az Euro FootGolf ranglistán az előkelő második helyen álló Tajtyi Róbert váltott is, ugyanis korábban a csapatversenyben is számított volna rá a szövetségi kapitány, de élt azon lehetőségével, hogy egyéniben indulhasson az Eb-n. A szenior csapat negyedik tagja Biró László lett, akit Czirbus Tamás az után tudott benevezni, hogy a fenti ranglistáról Balázsi Csaba újabb kvótához juttatta hazánkat. Az egyéni versenyek szintén csütörtökön kezdődnek és vasárnap kora délután érnek véget, még a csapatdöntő előtt. Kedden és szerdán pedig első ízben fedezhetik fel a játékosok a büki pályát az edzésnapokon.

További részletek menetrenddel ITT érhetőek el


Fotó: MFGSZ

2021.09.27.

Hozzászólások